Projekt...

"EKOLODZY DLA GOSPODARKI"

cd.

Październik 2005r.

Miniony miesiąc był szczególnie istotny ze względu na możliwości rozpowszechniania przygotowanych publikacji.
Najpierw podczas targów POLAGRA FARM w dniach 6-9 października stoisko PKE było licznie odwiedzane przez uczestników z terenu całej Polski: wycieczki doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego i uczniów szkół rolniczych oraz pracowników licznych instytucji i organizacji związanych z rolnictwem. Przekazano im 1000 ulotki dla rolników oraz setki innych ulotek i publikacji - także broszur przygotowanych i wydrukowanych w ramach programów dotyczących rolnictwa ekologicznego jak np. "ABC bioagronomii" czy też "Rolnictwo ekologiczne a społeczeństwo i środowisko - dobre przykłady relacji konsument-producent" lub "O ekologicznym produkcie spożywczym i jego marketingu - Poradnik dla producenta, sprzedawcy, konsumenta".
Zainteresowanym udzielano dodatkowych informacji a mniej zainteresowanych zachęcano do zapoznania się
z publikacjami. Po tych rozmowach co najmniej 45 osób zamierzało zająć się produkcją ekologiczną żywności.
W dniach 14 i 15 października odbyło się także spotkanie Koalicji na rzecz Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Przyjęto do Koalicji nową instytucję - BIOCERT MAŁOPOLSKA oraz omówiono aktualną sytuację w rolnictwie
i nowe zagrożenie dla rozwoju rolnictwa ekologicznego związane ze zwiększeniem wsparcia dla rolnictwa integrowanego. Zaproponowano wystosowanie w tej sprawie oficjalnego pisma do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto ulotki opracowane i wydrukowane w ramach projektu "Ekolodzy dla gospodarki" przekazano także podczas działań realizowanych w ramach innych projektów:
szkoleń dla uczniów szkoły rolniczej w Ornontowicach (100 osób)
i kursu rolnictwa ekologicznego w Pyskowicach (31 osób),
X kiermaszu ekologicznego w Gliwicach oraz
szkolenia przedstawicieli handlu z całej Polski, zainteresowanych obrotem produktami rolnictwa ekologicznego.


Listopad 2005r.

W minionym miesiącu przygotowano pierwsze organizacyjne spotkanie doradców rolnośrodowiskowych, którzy zadeklarowali wcześniej chęć założenia stowarzyszenia. Nawiązano także kontakt z Kancelarią Prawną, która opracowała wskazówki dla uczestników, jak przygotować dane wyjściowe do opracowania statutu stowarzyszenia.
Podczas spotkania w dniach 18 - 19 listopada 2005 r. w którym wzięło udział 15 osób uzgodniono, że członkiem zwyczajnym stowarzyszenia może być tylko osoba legitymująca się przynajmniej Zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla doradców rolnośrodowiskowych lub konsultantów. Przygotowano także zręby statutu ustalając cel stowarzyszenia - wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz sposoby jego działania. Ostateczną wersję statutu podjęła się opracować Kancelaria Prawna. W listopadzie rozpoczęto wysyłkę ulotek, najpierw do wszystkich jednostek doradztwa rolniczego a następnie do Ośrodków Informacji o Unii Europejskiej działających w Sieci Agro-Info i Powiatowych Urzędów Pracy.


Grudzień 2005 r.

Głównym działaniem zrealizowanym w ramach projektu było przygotowanie i przeprowadzenie zebrania założycielskiego OGÓLNOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA DORADCÓW ROLNOŚRODOWISKOWYCH "AgroDoradca" w dniach 15 - 16 grudnia 2005r. Zebranie poświęcone było uchwaleniu Statutu, wybraniu Komitetu Założycielskiego i Zarządu Stowarzyszenia. Uzgodniono, że obydwa zespoły będą tworzyć te same osoby: Marcin Dynia, Maria Staniszewska, Marta Girtler, Ireneusz Wasilewski i Katarzyna Król.
Po spotkaniu, przy wydatnej pomocy prawnika reprezentującego Kancelarię Prawna Rakoczy z Krakowa, został przygotowany i złożony w Sądzie Rejonowym w Gliwicach Wniosek o rejestrację pierwszego w Polsce Stowarzyszenia zrzeszającego 29 doradców rolnośrodowiskowych.
Tymczasowa siedziba Stowarzyszenia będzie się mieścić w lokalu Polskiego Klubu Ekologicznego Koła Miejskiego w Gliwicach.
W grudniu kontynuowano wysyłanie ulotek opracowanych i wydrukowanych w ramach projektu.



Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową