Aktualności

Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku

Województwo śląskie należy do najbardziej zaludnionych miejsc naszego kraju. Nie jest tajemnicą, że tam, gdzie więcej ludzi, tam również więcej ubocznych produktów działalności człowieka, czyli odpadów. Nie inaczej jest na Śląsku – jeden mieszkaniec tego  regionu  wytwarza  około  340 kg  śmieci  rocznie, a w  całym  województwie, tylko  w roku 2008, powstało około 1,5 mln ton odpadów komunalnych! Aby poprawić tę sytuację, oraz aby zwiększyć świadomość korzyści, jakie niesie za sobą właściwa segregacja odpadów, rozpoczęto działania edukacyjne, w które zaangażowano prawdziwych… Eko-wojowników. 

Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku” to projekt ekologiczny realizowany od lipca 2010 r. przez Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach. W ramach projektu, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wykreowano pięć dzielnych i walecznych postaci Eko-wojowników – Mrówkulaturkę, Szkłokodyla, Butelmisia, Leoplastusia i Gryzłomka. Zwierzaków, których kolory nie są przypadkowe – odzwierciedlają grupę odpadów, które segregują. Mrówka Mrówkulaturka segreguje makulaturę, tygrysek Gryzłomek segreguje drobny złom, lew Leoplastuś zbiera plastik, krokodyl o imieniu Szkłokodyl segreguje szkło kolorowe a niedźwiadek Butelmiś szkło bezbarwne.

„Zależało nam na tym, aby – w myśl przysłowia »Czym skorupka za młodu…« – prowadzić edukację wśród najmłodszych, bo to właśnie oni w przyszłości będą uczyli świadomego sortowania odpadów kolejne pokolenia. Aby w łatwiejszy sposób przyswoiły wiedzę o procesach na pozór skomplikowanych, ostanowiliśmy mówić za pośrednictwem bohaterów-zwierzątek, z których każde może być miłe i zabawne, ale jednocześnie stanowić wzór do naśladowania” – mówi Sylwia Kowalska, koordynatorka projektu z Polskiego Klubu Ekologicznego.

Jednym z elementów programu były warsztaty edukacyjne nt. segregacji odpadów.
Wzięło w nich udział ponad 500 dzieci z 26 szkół w Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Tarnowskich Górach oraz Zabrzu. Dla uczniów powyższych szkół zostały przygotowane atrakcyjne, kolorowe „Elementarze  Eko-wojownika.  Kompendium  wiedzy  z  zakresu  segregacji odpadów  i recyklingu” oraz zachęcające do segregacji gadżety – długopisy i naklejki z Eko-wojownikami. Aby dzieci  mogły w  kompleksowy  sposób  zapoznać się  z tą tematyką,  na  przełomie  kwietnia  i maja  organizowane  były również  wyjazdy  terenowe  do sortowni.
W ramach projektu dla dzieci i młodzieży organizowane były także atrakcyjne konkursy. Pierwszym z nich był konkurs plastyczny, w którym można było puścić wodze fantazji i stworzyć ciekawą historię z Eko-wojownikami w rolach głównych. Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie cennych nagród, wystarczyło odpowiedzieć na 20 prostych pytań Quizu Ekologicznego.

Choć główną grupę docelową projektu stanowią najmłodsi, w jego ramach zaplanowano również szereg działań skierowanych do osób dorosłych. Jednym z nich był plakat edukacyjny „Jak segregować odpady?” zawierający wszystkie niezbędne informacje i wskazówki ułatwiające segregację śmieci. Dzięki współpracy z prezesami śląskich spółdzielni mieszkaniowych plakaty umieszczane były w klatkach schodowych bloków mieszkalnych.

Podsumowanie  projektu „Młodzi  Eko-wojownicy  segregują  odpady  na  Śląsku odbędzie się  w  dniach  10 i 11 września 2011 r.  na  terenie  Wojewódzkiego  Parku  Kultury i  Wypoczynku  w Chorzowie podczas Międzynarodowej Wystawy Kwiatów. Również tu nacisk zostanie położony na edukację najmłodszych poprzez zabawę. Dlatego też na dzieci czekać będą liczne gry i konkursy ekologiczne. Na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można również podziwiać prace rysunkowe nadesłane w ramach konkursu plastycznego. Finałem zabawy, zaplanowanym na 11 września, będzie losowanie cennych nagród oraz ceremonia nagrodzenia zwycięzców konkursów.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz program festyny - PDF

[SK]




nfos  wfos
projekt dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
oraz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl