Odpowiedzialna konsumpcja


Żeby święta były w grudniu
Aleksandra Józewicz
Polski Klub Ekologiczny


Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Z roku na rok coraz bardziej zaskakują swoim nastaniem, zwłaszcza, że kalendarzowo wypadają zawsze 25 i 26 grudnia. Z tego, co wiem nic się nie zmieniło w tej kwestii, a jednak... 
   
Wystawy sklepowe, reklamy w radiu i telewizji, wygląd witryn internetowych i treść nadchodzących do skrzynki e-maili reklamowych wywołują we mnie niepokój. Nie jest to bynajmniej obawa, że może w tym roku obchodzimy święta wcześniej, lecz frustracja spowodowana pytaniem – dlaczego pod  koniec  października  widzę  w  sklepie  z  zabawkami  kogoś  w  czerwonym  płaszczu  i czapce,  z białą brodą i dzwonkiem?

Świąteczny przemysł nie ma nic wspólnego z radosnym oczekiwaniem i nastrojem przedświątecznych przygotowań. Jak uniknąć zgiełku sklepów, pogoni za prezentami, wreszcie „pułapek – okazji” zastawianych przez niektórych sprzedawców?

Rozwiązaniem może być odpowiedzialna konsumpcja. Przemyślane, zaplanowane zakupy mogą zaoszczędzić nam sporo czasu, energii i pieniędzy, a świadomie podejmowane decyzje zakupowe powodują określone skutki o zasięgu lokalnym i globalnym. Przedświąteczny czas sprzyja podejmowaniu decyzji o zakupie w sposób emocjonalny, dlatego łatwo jest ulec reklamie lub sugestiom sprzedawcy i nabyć zupełnie niepotrzebne rzeczy.

Czy idea obdarowywania najbliższych polega na  kupowaniu coraz więcej, coraz droższych prezentów, czy może na refleksji nad tym, co dajemy i z jakim przesłaniem?
Czy  świętowanie  nierozerwalnie łączy się z  przesadną  obfitością zastawionego  stołu, czy  raczej z atmosferą radości z przebywania z bliskimi i wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia?

Kilka kwestii, jakie rozważy odpowiedzialny konsument przed świętami:
  • Czy kupując produkty na świąteczny stół zdaję sobie sprawę 
    w jaki sposób i gdzie zostały wytworzone?

  • Czy wiem, czym jest przemysłowa hodowla zwierząt i dlaczego
    powinniśmy unikać kupowania mięsa i jaj z takich hodowli?

  • Czy kieruję się umiarem w planowaniu świątecznych potraw,
    czy zamiast tego po świętach wyrzucam jedzenie do kosza?

  • Czy ja i moi bliscy potrzebujemy kolejnych gadżetów znalezionych
    pod choinką – nowego telefonu, nagrywarki DVD, czy odtwarzacza mp3
I jeszcze jedna sprawa, która co rok powraca - dlaczego cicho przyzwalamy na okrucieństwo sprzedaży żywych ryb, które zanim znajdą się na stole, duszą się w plastikowych torebkach?

Każdy z nas ma prawo do świętowania w taki sposób, jaki jest mu najbliższy. Warto jednak zastanowić się, czy obchodzimy Święta Bożego Narodzenia właśnie w taki sposób jak chcemy – czy raczej w taki, jaki oczekują od nas inni.






O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl